Mountain Alps Winter Snowy Mountain

Na lyže do Francie – autem, autobusem nebo jinak?

Příjezd do Francie autobusem - pohled z okna autobusu
Příjezd do Francie autobusem - pohled z okna autobusu

Přemýšlíte o zimní dovolené na lyžích ve Francii? Chystáte se na lyže do francouzských Alp a nevíte, jestli bude lepší na zimní dovolenou vyrazit autem, autobusem s cestovní kanceláří, nebo třeba vlakem? Pokud je Vaším cílem některé z lyžařských středisek ve Francii, pokusím se Vám poradit, jaká varianta je nejlepší.

Zimní dovolená ve Francii – auto nebo autobus?

Pro rozhodování, který dopravní prostředek bude ten nejlepší, je důležité především to, jaký typ zimní dovolené na lyžích ve Francii preferujete.

Pokud se nechcete o nic starat a dáváte přednost mít celou dovolenou zařízenou od cestovní kanceláře, pak autobus a cestovní kancelář bude pro Vás to pravé.

Pokud naopak dávíte přednost pohodlí a máte strach z autobusu plného lidí a s tím spojeného nepohodlí, tak pro vás bude lepší na lyže do Francie vyrazit raději vlastním autem, nejprve ale základní fakta.

Lyžování ve Francii – autem na lyže do Francie

Do většiny lyžařských středisek ve Francii je to z České republiky cca 1.100 – 1.500 kilometrů. Například vzdálenost z Prahy do Tignes (lyžařské středisko ve francouzských alpách, součást lyžařské oblasti L´Espace Killy, Francie – Savojské Alpy) je to 1180 kilometrů (viz trasa – níže). To představuje nějakých 12 hodin cesty bez započítání přestávek.

Taková vzdálenost se dá zvládnout i v jednom řidiči, určitě ale bude lepší, pokud se o to budete mít s kým podělit. Větší část této cesty absolvujete po český, německých a francouzských dálnic.

Zimní dovolená ve Francii – autobusem na lyže do Francie

Drtivá většina cestovních kanceláří, která organizuje zájezdy na zimní dovolenou do Francie na lyže, vypravuje své autobusy z Prahy, Brna, Ostravy nebo i některých dalších velkých měst. Termíny odjezdu bývají zpravidla v pátek odpoledne / podvečer. Zpravidla se do Francie vyráží mezi 16 – 20 hodinou.

Přečtěte si:  Francouzské Alpy

Důvodem je to, že pokud se do lyžařského střediska vyrazí v pátek vpodvečer, přijedete tam v sobotu dopoledne, zpravidla mezi 11 – 12 hodinou. To je tak akorát na to, abyste si chvíli počkali na ubytování. Řidiči si zde pak dají 4-hodinovou přestávku a během odpoledne pak vyrážejí zpět s předchozím turnusem lyžařů, kteří jsou zpátky v česku v průběhu nedělního dopoledne

Výhody a nevýhody – auto x autobus

Mezi hlavní výhody cestování autobusem patří to, že se nemusíte o nic starat a při troše štěstí navíc většinu cesty prospíte. Mezi hlavní nevýhody pak patří to, že jste časově vázání na autobus, k odjezdu se musíte dostavit s předstihem, po příjezdu do Francie často musíte hodinu nebo i dvě čekat na ubytování, zbytek dne pak nemáte co dělat. Naopak při odjezdu ze zimní dovolené musíte svůj hotelový pokoj vyklidit už v deset dopoledne a na odjezd pak čekáte i do pěti hodin odpoledne.

Při cestování autem je hlavní nevýhodou jednak cena, která je určitě vyšší, než při cestě na lyže autobusem. Další nevýhodou je to, že pokud se nemáte o řízení kým podělit tak do Francie dorazíte pěkně unavení.

Výhodou pak ale může být to, že ušetříte spoustu času, které byste strávili čekáním na příjezd/odjezd autobusu a ubytování. Můžete také do lyžařského střediska dorazit už v sobotu ráno, strávit celý den na lyžích, a ubytovat se až večer, a tak si prodloužit zimní dovolenou na lyžích ve Francii.

Pokud máte svoji zkušenost s cestováním na lyže do Francie autem nebo autobusem, podělte se o svou zkušenost v diskusi pod tímto článkem!

4 comments

  1. Moje zkušenost je, že autobus do Francie vychází líp. Nevýhodou je to, že tam není moc velké pohodlí, také si nemůžete zastavit, kde chcete a také máte zabitý první a poslední den dovolené. Ale zase pokud jedete autem, tak to vyjde o něco dráž a první den jste stejně mrtví z té dlouhé cesty (moje zkušenost kdy jsem celou cestu musel řídit sám)… a poslední den na odjezdu jste zase po celým týdnu lyžování tak rozlámaní že představa x hodin za volantem není nic moc…. Takže i když autobus není žádné terno, přijde mi to lepší

    1. Tak to nevím kde jsi na takovou “blbost” přišel, že autobus je lepší, právě naopak. Do Francie jsem jel autobusem jen jednou a stačilo, přetopený autobus, smrad z lidí co neví co je deodorant, a vzhledem k tomu že mám přes 190 výšku, tak s tímhle je docela problém se tam poskládat … od té doby jedině autem

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.