Na lyže do Francie – autem, autobusem nebo jinak?

27 ledna, 2011 od  
Publikováno v rubrice Zimní dovolená ve Francii

Příjezd do Francie autobusem - pohled z okna autobusu

Příjezd do Francie autobusem - pohled z okna autobusu

Přemýšlíte o zimní dovolené na lyžích ve Francii? Chystáte se na lyže do francouzských Alp a nevíte, jestli bude lepší na zimní dovolenou vyrazit autem, autobusem s cestovní kanceláří, nebo třeba vlakem? Pokud je Vaším cílem některé z lyžařských středisek ve Francii, pokusím se Vám poradit, jaká varianta je nejlepší.

Zimní dovolená ve Francii – auto nebo autobus?

Pro rozhodování, který dopravní prostředek bude ten nejlepší, je důležité především to, jaký typ zimní dovolené na lyžích ve Francii preferujete.

Pokud se nechcete o nic starat a dáváte přednost mít celou dovolenou zařízenou od cestovní kanceláře, pak autobus a cestovní kancelář bude pro Vás to pravé.

Pokud naopak dávíte přednost pohodlí a máte strach z autobusu plného lidí a s tím spojeného nepohodlí, tak pro vás bude lepší na lyže do Francie vyrazit raději vlastním autem, nejprve ale základní fakta.

Lyžování ve Francii – autem na lyže do Francie

Do většiny lyžařských středisek ve Francii je to z České republiky cca 1.100 – 1.500 kilometrů. Například vzdálenost z Prahy do Tignes (lyžařské středisko ve francouzských alpách, součást lyžařské oblasti L´Espace Killy, Francie – Savojské Alpy) je to 1180 kilometrů (viz trasa – níže). To představuje nějakých 12 hodin cesty bez započítání přestávek.

Taková vzdálenost se dá zvládnout i v jednom řidiči, určitě ale bude lepší, pokud se o to budete mít s kým podělit. Větší část této cesty absolvujete po český, německých a francouzských dálnic.

Zimní dovolená ve Francii – autobusem na lyže do Francie

Drtivá většina cestovních kanceláří, která organizuje zájezdy na zimní dovolenou do Francie na lyže, vypravuje své autobusy z Prahy, Brna, Ostravy nebo i některých dalších velkých měst. Termíny odjezdu bývají zpravidla v pátek odpoledne / podvečer. Zpravidla se do Francie vyráží mezi 16 – 20 hodinou.

Důvodem je to, že pokud se do lyžařského střediska vyrazí v pátek vpodvečer, přijedete tam v sobotu dopoledne, zpravidla mezi 11 – 12 hodinou. To je tak akorát na to, abyste si chvíli počkali na ubytování. Řidiči si zde pak dají 4-hodinovou přestávku a během odpoledne pak vyrážejí zpět s předchozím turnusem lyžařů, kteří jsou zpátky v česku v průběhu nedělního dopoledne

Výhody a nevýhody – auto x autobus

Mezi hlavní výhody cestování autobusem patří to, že se nemusíte o nic starat a při troše štěstí navíc většinu cesty prospíte. Mezi hlavní nevýhody pak patří to, že jste časově vázání na autobus, k odjezdu se musíte dostavit s předstihem, po příjezdu do Francie často musíte hodinu nebo i dvě čekat na ubytování, zbytek dne pak nemáte co dělat. Naopak při odjezdu ze zimní dovolené musíte svůj hotelový pokoj vyklidit už v deset dopoledne a na odjezd pak čekáte i do pěti hodin odpoledne.

Při cestování autem je hlavní nevýhodou jednak cena, která je určitě vyšší, než při cestě na lyže autobusem. Další nevýhodou je to, že pokud se nemáte o řízení kým podělit tak do Francie dorazíte pěkně unavení.

Výhodou pak ale může být to, že ušetříte spoustu času, které byste strávili čekáním na příjezd/odjezd autobusu a ubytování. Můžete také do lyžařského střediska dorazit už v sobotu ráno, strávit celý den na lyžích, a ubytovat se až večer, a tak si prodloužit zimní dovolenou na lyžích ve Francii.

Pokud máte svoji zkušenost s cestováním na lyže do Francie autem nebo autobusem, podělte se o svou zkušenost v diskusi pod tímto článkem!

Komentáře

4 komentáře k “Na lyže do Francie – autem, autobusem nebo jinak?”
 1. Pepa T. napsal:

  Moje zkušenost je, že autobus do Francie vychází líp. Nevýhodou je to, že tam není moc velké pohodlí, také si nemůžete zastavit, kde chcete a také máte zabitý první a poslední den dovolené. Ale zase pokud jedete autem, tak to vyjde o něco dráž a první den jste stejně mrtví z té dlouhé cesty (moje zkušenost kdy jsem celou cestu musel řídit sám)… a poslední den na odjezdu jste zase po celým týdnu lyžování tak rozlámaní že představa x hodin za volantem není nic moc…. Takže i když autobus není žádné terno, přijde mi to lepší

  • Anonym napsal:

   Tak to nevím kde jsi na takovou “blbost” přišel, že autobus je lepší, právě naopak. Do Francie jsem jel autobusem jen jednou a stačilo, přetopený autobus, smrad z lidí co neví co je deodorant, a vzhledem k tomu že mám přes 190 výšku, tak s tímhle je docela problém se tam poskládat … od té doby jedině autem

 2. Vladimír Souček napsal:

  Dobrý den

  Můžete mi nabídnout zájezd do Francie,nejlépe do střediska Mottaret pro dvě osoby s dopravou autobusem,nejlépe zkraje ledna ?

  Děkuji za odpověď

  Souček

  info@interiery-soucek.cz

zpětné odkazy

Podívekte se co si ostatní myslí o tomto článku
 1. […] lyžařské středisko nebo zimní areál ve Francii je ten nejlepší? Vyplatí se na lyže do Francie vyrazit spíše autem, po vlastní ose, nebo je lepší dát přednost cestovní kanceláře a […]Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse:

Další články na podobné téma:

Zkušenosti z lyžování ve Francii – lyžování v Tignes

Zkušenosti z lyžování ve Francii - lyžování v Tignes Rád bych se s vámi podělil o svoje zkušenosti z lyžování ve Francii, konkrétně se... [Číst více]

Mapy sjezdovek ve Francii

Mapy sjezdovek Les Sybelles (Francie)Mapy sjezdovek Espace Killy (Francie)Mapy sjezdovek Évasion Mont-Blanc (Francie)Mapy sjezdovek Grand... [Číst více]

Lyžařské středisko L´Espace Killy (Espace Killy)

Lyžařské středisko L´Espace Killy (Espace Killy) se nachází ve Francii, konkrétně se jedná o Savojské Alpy. V této lyžařské oblasti se nacházejí... [Číst více]

Val d’Isère

Lyžování a zimní dovolená ve Val d'Isere Val d’Isére je jedno z lyžařských středisek ve Francii. Konkrétně je Val d’Isére součástí... [Číst více]

Tignes

Zimní dovolená a lyžování v Tignes Tignes je jedno z lyžařských center v oblasti L´Espace Killy (Espace Killy). Toto lyžařské středisko ve... [Číst více]