Pizzo Delle Columbe Campanitt

Zkušenosti z lyžování ve Francii – lyžování v Tignes

Zkušenosti z lyžování ve Francii - lyžování v Tignes
Zkušenosti z lyžování ve Francii - lyžování v Tignes

Rád bych se s vámi podělil o svoje zkušenosti z lyžování ve Francii, konkrétně se bude jednat o lyžování v Tignes a v celé oblasti Espace Killy. Pokud zvažujete strávit zimní dovolenou ve Francii na lyžích a zajímá vás jaké je tam lyžování, třeba vám k rozhodnutí pomůže i moje zkušenost

Zimní dovolená a lyžování ve Francii – Tignes

Na zimní dovolenou do Francie, konkrétně do Tignes jsem se poprvé vypravil už před několika lety. Tehdy, ještě jako student, jsem do Francie vyrazil s partou kamarádů. Do té doby jsem měl zkušenosti s lyžováním jen na českých horách nebo v Rakousku (ale to jednalo jen o jednodenní zájezdy na lyže). Kamarádi mě přesvědčili, že vyrazíme o volnu po zkouškovém období na lyže do Tignes.

Na lyže do Francie jsme se vypravili s jednou českou cestovní kanceláří. Cena byla celkem přijatelná, celý týden lyžování v Tignes mě vyšel na něco málo přes deset tisíc korun + nějaká Eura na útratu.

Cesta do Francie autobusem

Přiznám se, že z cesty do Francie autobusem jsem měl trochu obavu. Přece jen představa víc než 12-ti hodin v autobuse mě trochu děsila. Říkal jsem si, že to bude asi nejhorší část celé dovolené ve Francii. Vyráželi jsme z Prahy v pátek v podvečer, někdy kolem šesté hodiny. Cesta do Francie autobusem nakonec nebal až taková hrůza. Páteční večer jsme s kamarády prokecali, a zbytek noci prospali. Nebylo to žádné extra velké pohodlí, ale dalo se to přežít.

Lyžování a zkušenosti z Tignes
Lyžování a zkušenosti z Tignes

Lyžování a zkušenosti z Tignes

Příjezd do Tignes byl naprosto bez problému, byli jsme tam někdy kolem poledne v sobotu. Během necelé hodiny jsme byli ubytování a šli se podívat do Tignes (ubytovali nás ve Val Claret, tak jsme se šli podívat dolů do přes zamrzlé jezero).

Měli jsme štěstí, že jak první den, tak celý týden, bylo v Tignes naprosto neuvěřitelně nádherné počasí. Snad jen jeden den nám nesvítilo sluníčko. A co se týká sněhu, tak podmínky pro lyžování byly víc než fantastické. Několik dní před tím než jsme dorazili na lyže do Tignes tam docela hodně sněžilo, a tak tam bylo víc než půl metru nového sněhu.

Zkušenosti z lyžování ve Francii

Musím říci, že od prvního dne na lyžích, jsem byl naprosto uchvácen. Vzhledem k tomu, že jsem do té doby zažil jen lyžování v Čechách nebo maximálně v Rakousku, tak lyžování v Tignes, ve Francii pro mě byla neuvěřitelná zkušenost. Jen pro představu (pokud to v Tignes neznáte), Val Claret je asi 2400 metrů nad mořem. Jen pár metrů od hotelu začínalo hned několik sjezdovek. Jeden vlek vás během pár minut dopravil do druhé části Espace Killy na Val d’Isère, další lanovka pak vedla na Grande Motte. Buď jste mohli skočit po prvním vleku, asi 3100 metrů nad mořem, nebo pokračovat ještě dál až nahoru do nadmořské výšky přes 3400 metrů.

Dolů do Tignes vás pak vezme nádherná červená sjezdovka Double M = věřte, že sjet to na jeden zátah a bez přestávky je pekelná dřina. Po ránu, kdy je sníh nádherně upravený a nikde nikdo, jen vy, lyže a hory je to něco, co vás určitě nenechá chladným.

Nejlepší lyžování je ve Francii
Nejlepší lyžování je ve Francii

Další skvělé sjezdovky jsou pak právě nad Val d’Isère. Pokud se chystáte na lyže do Tignes, tak se určitě vyplatí koupit si rozšířený skipas pro celou oblast Espace Killy. Nad Val d’Isère jsou moje oblíbené červené sjezdovky Orange a OK.

Snad úplně nejlepší zkušenost z lyžování v Tignes mám po zdolání sjezdovky Face. Face je černá sjezdovka, kterou navíc neupravují. Takže počítejte s tím, že se na ní pěkně nadřete

Nejlepší lyžování je ve Francii

Od té doby jsem měl možnost vyzkoušet i lyžování na jiných místech ve Francii, nebo v Itálii, ale Tignes je místo na které nedám dopustit. Pokud se mě někdo ptá, kde je nejlepší lyžování ve Francii, tak mu vždy doporučím právě Tignes.

Pokud se chystáte na zimní dovolenou do Francie a nevíte jaké zimní středisko si vybrat, vyzkoušejte Tignes a určitě nebudete litovat!.

Přečtěte si:  Val Thorens

2 comments

  1. Moje zkušenosti s lyžováním ve Francii nejsou špatné, ale zase takový zázrak mi to nepřijde. Jezdím lyžovat jak do Francie, tak i do Itálie a párkrát i Rakousko. Osobně mám asi nejraději Itálii.

    Francie má sice velká střediska a spousty kilometrů sjezdovek, ale moje zkušenost je takové, že často jsou tahle čísla hodně nadsazená, nebo spíše je to tím, že si do toho započítávají i všechny spojky a přejezdy, které jsou tak někde na úrovni zelené. Takže když mají na papíře třeba 100 kilometrů sjezdovek, tak v reálu je to minimálně o třetinu méně.

    Na druhou stranu, pokud dáváte přednost lyžování ve volném terénu, tak tady asi Francie nemá konkurenci. Pro ty, kdo ale preferuje sjezdovky tak je Itálie jednoznačně lepší. Ale tohle asi hodně záleží na osobní zkušenosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.