Bavaria View Alpine Landscape

Nejlepší lyžování ve Francii – nejlepší lyžařská střediska

Pohled z výšky na Tignes - jedno z nejlepších míst pro zimní dovolenou na lyžích!
Pohled z výšky na Tignes - jedno z nejlepších míst pro zimní dovolenou na lyžích!

Meze ty nejlepší lyžařská střediska ve Francii bezesporu patří Tignes (součást Espace Killy), dalším skvělým střediskem je Chamonix nebo Portes du Soleil. Jaká jsou tato střediska a jaké je to nejlepší lyžování ve Francii?

Nejlepší lyžování ve Francii – Tignes (Espace Killy)

Lyžařské středisko Tignes je součástí francouzské lyžařské oblasti Espace Killy (kam patří například i Val d’Isère). O lyžařském středisku v Tignes se dá říci, že leží „na konci světa“, toto lyžařské středisko má pověst jednoho z nejhůře dostupných lyžařských středisek ve Francii. Ale rozhodně je to jedno z nejlepších lyžařských středisek a míst pro trávení zimní dovolené na lyžích nejenom ve Francii, ale na celém světě vůbec.

Celá oblast Espace Killy zahrnuje přes 300 kilometrů sjezdovek. Středisko v Tignes se nachází 2100 metrů nad mořem a samotné sjezdovky se nacházejí až do výšky 3400 metrů. Čekají vás tedy nádherné vysokohorské scenérie a pekelně dlouhé sjezdovky. Nejvyšší vrchol v této oblasti – Grande Motte (3 656 m) je pokryt trvalým ledovcem a i v létě zde najdete profesionální lyžaře, kteří se zde připravují na zimní sezónu.

Jednou z nejlepších sjezdovek pro náročné sjezdaře je bezesporu Sache – tato sjezdovka je proslulá hned ze dvou důvodů – nabízí největší převýšení (skoro 1200 metrů, začínáte v nadmořské výšce 2748 metrů nad mořem, a končíte cca 1600 metrů nad mořem). Další specifikum této sjezdovky je to, že není upravovaná, spíše než jízda po rovné a uhlazené sjezdovce, vás tady čeká pekelná dřina na boulích a „smrtící“ padáky.

Nejlepší lyžování ve Francii – Chamonix

Chamonix se nachází nedaleko nejvyšší hory Evropy – Mt. Blank. Toto zimní lyžařské středisko ve Francii je také jedno z nejlépe dostupných lyžařských středisek z České republiky. Chamonix je slavné i díky tomu, že se zde konaly vůbec první zimní olympijské hry – v roce 1924. V celé oblasti Chamonix najdete několik samostatných lyžařských oblastí, které jsou vzájemně propojeny pomocí skibusů.

Přečtěte si:  Lyžařské středisko L´Espace Killy (Espace Killy)

V Chamonix – na rozdíl od většiny jiných lyžařských středisek ve Francii – není tak obvyklé ubytování přímo u sjezdovky, spíše musíte počítat s několikaminutovým dojížděním skibusem, ale stojí to za tu trochu námahy. Chamonix nabízí snad nejlepší atmosféru „vysokých hor“. Na většině sjezdovek máte nádherný výhled na okolní panorama v čele s Mt. Blank. Asi nejslavnější sjezdovka v této oblasti je 22 kilometrů dlouhá Vallée Blanche, která ale není nic pro sváteční lyžaře. Pro ty, kdo si na ni troufnou, je to ale naprosto neopakovatelný zážitek.

Nejlepší lyžování ve Francii – Portes du Soleil

Portes du Soleil je asi největší lyžařská oblast ve Francii. Celkem zde najdete přes 650 kilometrů sjezdovek, po kterých se můžete pohybovat, aniž byste museli sundávat lyže. Tato lyžařská oblast není čistě Francouzská, ale část z n í je na území Švýcarska. Toto středisko se rozkládá v relativně „malé“ nadmořské výšce (alespoň tedy z pohledu Francouzských lyžařských středisek) – nejvýše položené sjezdovky v Portes du Soleil jsou “jen” do 2 466 metrů. Přesto zde ale najdete jedny z nejlepších podmínek pro lyžaře v celé Francii.

Další zajímavá lyžařská střediska ve Francii jsou určitě i Val d´Isere, celá oblast Tři údolí, Les Arcs, La Plagne, L´Alpe d´Huez nebo Les Deux Alpes. Napadá vás nějaké další dobré lyžařské středisko ve Francii, kde je to nejlepší lyžování? Podělte se o svou zkušenost v diskusi!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.