Winter Hochybrig

Proč si vybrat zimní dovolenou ve Francii

Dovolená a lyžování ve Francii
Dovolená a lyžování ve Francii

Pokud přemýšlíte kam vyrazit na zimní dovolenou – jestli pro Vás to pravé bude lyžování v českých horách nebo vyrazit na lyže do zahraničí, přinášíme Vám několik důvodů, proč se rozhodnout strávit svou zimní dovolenou na lyžích ve Francouzských Alpách.

Zimní lyžování ve Francii – nejlepší střediska

Francouzské nebo také Savojské Alpy mají na svém území jedny z nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Snad každý lyžař, nebo ten, kdo se zajímá o lyžování, slyšel názvy jako Tři údolí, Espace Killy, Val d’Isère, Tignes, Valloire, Valmeinier a mnoho dalších (Tady se můžete podívat na podrobnější přehled Francouzských lyžařských středisek a oblastí.

Většina středisek nabízí minimálně několik desítek kilometrů lyžařských tratí, výjimkou ani nejsou oblasti jako například Tři údolí – přes 600 kilometrů lyžařských tratí, Espace Killy – přes 300 kilometrů lyžařských tratí. Je jasné, že tyto možnosti se s českými lyžařskými areály nedají srovnávat.

Zimní lyžování ve Francii – cena dovolené?

Mnoho lyžařů má představu zimní dovolené na lyžích ve Francii spojenou s představou vysoké ceny. To ale není pravda. Jen pro představu, 6-ti denní skipas pro Tignes stojí 190 Euro (tedy nějakých 4 500 KČ). Pro srovnání cena za 6-ti denní skipas do ski areálu Špindlerův mlýn vás vyjde na 3200 KČ. Pokud ale srovnáte možnosti, které nabízí tyto dva areály tak je tento rozdíl zanedbatelný.

To hlavní ale je, že pokud do Francouzských Alp vyrazíte s některou z českých cestovních kanceláří, které se specializují na zimní lyžařské zájezdy do Francie, tak se dostanete na celkovou cenu i pod 10.000 KČ za jednu osobu. V případě některých níže položených středisek nebo některých menších francouzských středisek se pak může jednat i o téměř poloviční částku.

Zimní lyžování ve Francii – sníh, sníh a žádné fronty

Každý, kdo byl někdy lyžovat ve Francii, mi potvrdí, že jedna z věcí, která vás zde při trávení zimní dovolené nemusí trápit, jsou fronty u vleků a lanovek. Díky vysokému počtu vleků, lanovek a sjezdovek, které mývají střediska ve Francii, se zde s frontami potkáte tak maximálně 2x za den – ráno když všichni vyrazí na lyže a chvílí trvá, než se lidé rozprostřou na jednotlivé sjezdovky (ale to také může být záležitost jen jedné fronty na lanovku, která vás vyveze z centra) a pak ještě večer (zvlášť když se vracíte pozdě) u návratových lanovek které vás dovezou zpátky k vašemu hotelu

Přečtěte si:  La Chapelle d'Abondance

Zimní dovolená ve Francii – dlouhá cesta autobusem?

Snad poslední překážkou může být pro mnohé lyžaře představa dlouhé cesty v narvaném autobuse. To je pravda tak napůl. Například vzdálenost z Prahy do Tignes je přibližně 1100 kilometrů. Většina cestovních kanceláří tam vypravuje své autobusy v pátek večer a v sobotu dopoledne už jste na místě, čeká vás tedy nějakých 14-15 hodin cesty. To se dá přežít, zvlášť když většinu noci prospíte.

Alternativou pak může být cesta vlastním autem nebo můžete do Tignes nebo jiného Francouzského lyžařského střediska vyrazit letecky. Například do Tignes se dá cestovat tak, že letíte do Ženevy (zpáteční letenka se dá pořídit za 2500 Kč) a ze Ženevy pak navazujícím autobusem který z Ženevy do Tignes jezdí min. 3x denně. Cena je přibližně 150 švýcarských franků za zpáteční jízdenku. Je to sice dražší, ale podstatně pohodlnější. Na lyže do Tignes tak můžete vyrazit až v sobotu během dne.

Napadají vás další důvody proč strávit zimní dovolenou na lyžích ve Francii?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.