Mountains Technology Post Card Red

Výhody lyžování ve Francii

Hlavní výhody lyžování ve Francii: mnohem kvalitnější lyžařské areály
Hlavní výhody lyžování ve Francii: mnohem kvalitnější lyžařské areály

Mezi hlavní výhody lyžování ve Francii patří bezesporu mnohem kvalitnější lyžařské areály, než jaké mohou nabídnout české hory. Mnohem delší a kvalitnější sjezdovky, násobně rozlehlejší areály, různé typy terénů od upravených sjezdovek až po velké možnosti jízdy ve volném terénu. Minimum front a mnohem více sněhu.

České hory a lyžování ve Francii = to se nedá srovnat!

Asi každý lyžař, který si vyzkoušel zimní dovolenou na lyžích v některém z velkých lyžařských středisek ve Francii, vám potvrdí, že srovnávat lyžování v Česku a ve Francii prostě nejde. Je to jako bychom chtěli srovnat parametry aut Formule 1 a běžného cestovního vozu.

České hory se hodí, pokud bydlíte v jejich blízkosti a můžete tak vyrážet na jednodenní lyžovačku, nebo pokud jste jen rekreační lyžař či pokud máte malé děti, nebo pokud si chcete vyrazit jen na víkend na lyžích.

Francie je naopak to pravé, pokud plánujete celotýdenní dovolenou na lyžích nebo pokud si chcete užít pořádné lyžování.

Lyžování ve Francii a fronty na vleky a lanovky?

Měl jsem možnost vyzkoušet několik lyžařských středisek ve Francii v různých částech zimní sezóny a nikdy jsem neměl problém s tím, co mě čeká při každé návštěvě českých hor = fronty. Ve Francii jsem na frontu narazil maximálně ráno, pokud jsem po deváté vyrážel na lyže a u první lanovky z centra lyžařského areálu se tvořila fronta, když všichni vyráželi na lyže. Nebo ještě občas navečer- například v Tignes, pokud člověk vyrazí lyžovat nad Val d’Isère (sjezdovky OK, Orange atd.) a večer se vrací zpět do Tignes, tak musí použít jednu konkrétní lanovku, na které se pak nahromadí trochu víc lidí. Ale nikdy se nejednalo o nic horšího než o několika minutovém čekání. To díky tomu že lanovky na takto vytížených místech jsou zpravidla pro 8 nebo i 10 lidí, takže i ta sebevětší fronta je během chvilky pryč

Přečtěte si:  Samoëns

Lyžování ve Francii a sníh

Vzhledem k tomu že velká většina Francouzských lyžařských středisek se nachází ve vysokohorských polohách Savojských Alp, tak zde na problémy s nedostatkem sněhu většinou nenarazíte. Zažil jsem už příjezd na zimní dovolenou do lyžařského střediska ve Francii, kdy tam už několik týdnů nesněžilo, všechny skály byly holé, mimo sjezdovky na mnoha místech prosvítaly holé svahy. Ale téměř všechny sjezdovky byly perfektně upravené a bílé (snad jen sníh byl tvrdší a zledovatělý).

To v Česku když si měsíc dopředu naplánujete zimní dovolenou na lyžích, tak se také můžete dočkat nepříjemného překvapení, kdy přijedete do lyžařského areálu a tam budou jen zablácené svahy.

Hlavní výhoda lyžování ve Francii?

Velmi stručně (s trochou nadsázky) – v Českých horách 5 minut jedete dolů a pak 20 minut čekáte na lanovku nebo vlek. Ve Francii 20 minut jedete dolů, a hned jak zabrzdíte na dojezdu, už zase můžete vyrazit nahoru, na další jízdu.

2 comments

  1. Dovolím si nesouhlasit s tím sněhem. Do Francie nebo Itálie jezdím na lyže celkem pravidelně. A už se mi stalo, pokud jsem zamířil do nějakého níže položeného střediska a byla zrovna obleva, že to tam se sněhem bylo dost bídné. Snažili se to ze všech sil dosněžovat, ale to už běžně dělají i v Čechách. Je fakt že Val Thorens nebo Tignes = tam si nepamatuji, že by se sněhem byl nějaký problém, ale když jsem byl v Les Arcs, tak Arc 1600, Arc 1800 byly bez sněhu a lyžovat se dalo jen v těch nejvyšších …

  2. Pamatuji si na jednu zimní dovolenou v Tignes … bylo to už skoro na začátku března. Tady v Praze už na Petříně všechno kvetlo a cestou do Francie to nevypadlo o moc lépe … Stavěli jsme se někde v nákupním středisku pár kilometrů před Tignes a dalo se tam po venku běhat jen v mikině … takže jsem celkem dost velkou obavu jak to bude nahoře vypadat

    A nakonec to bylo v pohodě … bylo tam sice vidět že už nějakou dobu nesněžilo, všude kolem sjezdovek byly vidět skály, několik sjezdovek bylo zavřených, ale ty hlavní byly úplně v pohodě. Jen odpoledne začínaly být některé sjezdovky pěkně vydřené. Ale zase tam celý týden svítilo nádherně sluníčko, takže jsem do Prahy vrátil s brutálně vypálenými brýlemi kolem očí 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.