Winter Mountain World Alp Panorama

Zimní dovolená na lyžích ve Francii

U-rampa v Tignes (Francie, Espace Killy)
U-rampa v Tignes (Francie, Espace Killy)

Zimní dovolená na lyžích ve Francii je určitě skvělá volba pro všechny, kdo si chtějí užít týden (nebo i více) úžasného lyžování na těch nejlepších sjezdovkách! Francie to jsou desítky a stovky kilometrů sjezdovek, vysoké horské štíty a nádherná atmosféra.

Když na lyže tak do Francie!

Pokaždé, když si v létě vzpomenu na zimu, automaticky se mi vybaví vzpomínka i na některou ze zimních dovolených, které jsem měl možnost strávit na lyžích ve Francii. Dříve, jsem jezdil převážně do českých hor a vždy jsem měl pocit, že si nemám na co stěžovat. Pokaždé jsem si skvěle zalyžoval a užil si víkend s partou kamarádů.

Pak jsem ale poprvé vyrazil na týden do Francie – konkrétně do Tignes. Nejprve mě trochu děsila patnáctihodinová cesta autobusem, ale nakonec jsem to nějak přetrpěl. Můj první, druhý i všechny další dojmy byl vyloženě „úžas“. Předem se omlouvám všem, kdo mají rádi české hory a nedají na ně dopustit, ale kdo nezažil lyžování ve Francii tak neví co to je lyžování! (nadsázka).

Lyžování ve Francii – své si tu najde každý lyžař

Mnoho mých známých se mi už říkalo, že si na zimní dovolenou do Francie netroufnou, protože to jsou jen sváteční lyžaři, kteří si na lyže vyrazí jednou za rok nebo i méně. Myslím ale, že v tomto je naopak Francie ještě lepší než české hory. Jednak lyžařská střediska ve Francii nabízejí velmi pestrou nabídky – třeba již zmiňované Tignes23 zelených sjezdovek, 66 modrých, 40 červených sjezdovek a 27 černých. Takže pro svátečního lyžaře, je to určitě mnohem lepší, než když si musí v Čechách vystačit s jednou nebo dvěma zelenými/modrými, kde jsou navíc nahrnuti všichni, kdo si zrovna netroufnou na obtížnější sjezdovku.

Přečtěte si:  Výlet do Francie se nemusí týkat jen Alp, podívejte se třeba i do Bretaně

Díky tomu, že většina sjezdovek ve Francii je mnohem prostornějších, a také díky mnohonásobně vyšší kapacitě jak vleků a lanovek, tak i samotných sjezdovek, je z mého pohledu lyžování ve Francii snad i vhodnější než přeplněné sjezdovky v Čechách

Zimní dovolená ve Francii – to nejsou jen lyže a lyžování

Kromě stovek kilometrů vynikajících sjezdovek většina lyžařských středisek ve Francii nabízí mnohem víc. Dneska už má každé středisko alespoň jeden areál pro snowboardisty včetně všech možných skoků a U-rampy. Dále zde jsou nejrůznější možnosti pro jízdu v otevřeném terénu. Ale ani tím to nekončí.

Většina francouzských lyžařských středisek nabízí i takové možnosti jako návštěvu krytého bazénu, sauny nebo vířivky. Zajít si na diskotéku či do baru. Můžete si také půjčit sněžný skútr nebo se projet v psím spřežení. Samozřejmostí pak bývá veřejně dostupní Wi-Fi a další věci o kterých si na českých horách dost často můžete tak akorát nechat zdát. A k tomu ještě výborné francouzské víno, pečivo a jídlo vůbec … co více dodat?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.